تاریخچه مرکز آموزشی درمانی امیرالمومنین(ع)

 

 

مراکز آموزشی درمانی برای تامین سلامت جسم و روح و ارتقاء بهداشت افراد جامعه شکل می گیرد .زمانی که دکتر فریم (FRAME) طبیب و جراح آمریکایی از هیات های اعزامی به ایران ، به شهر رشت وارد شد و به درمان بیماران مشغول شد ، خانه وسیعی در چراغ برق قدیم (خیابان 17 شهریور) مکان فعلی بیمارستان امیرالمومنین(ع) برای او فراهم شد و با نام بیمارستان آمریکایی شروع به کار نماید.

با تحویل مراکز درمانی و آموزشی توسط میسیون ها به دولت ایران، بیمارستان فوق تحویل سازمان بیمه اجتماعی استان گیلان گردید و با نام بیمارستان 25 شهریور جهت بستری و درمان به کار گرفته شد. در سال 1359 بیمارستان به سازمان منطقه ای بهداری و بهزیستی واگذار شد و بعد از آن به بیمارستان 17 شهریور تغییر نام یافت که در زمینه تخصصی کودکان فعال بود. با انتقال بیمارستان کودکان به محل دیگر، ساختمان مربوطه متروک و در اختیار سازمان تبلیغات اسلامی قرار گرفت که فقط بخش رادیولوژی و انبار دارویی آن در جهت امور پزشکی استفاده گردید. با انتقال بیمارستان کودکان به محل دیگر، ساختمان مربوطه متروک و در اختیار سازمان تبلیغات اسلامی قرار گرفت که فقط بخش رادیولوژی و انبار دارویی آن در جهت امور پزشکی استفاده گردید.

سپس با تخریب ساختمان قدیمی و بازسازی مجدد در سال 1380 با نام بیمارستان امیرالمومنین (ع) برای بهره برداری مجدد مورد استفاده قرار گرفت و پرسنل مرکز توتونکاران که بخش های گوش، گلو، بینی و سر و گردن و چشم که آن متعلق به اتحادیه توتونکاران بودند و از سال 1346 برای بهره وری شهروندان و اتحادیه توتونکاران مورد استفاده قرار می گرفت (در سال 1355 در اختیار سازمان منطقه ای بهداری و پس از آن دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار گرفته بود ) به این ساختمان جدید منتقل شدند .

مرکز آموزشی درمانی امیرالمومنین (ع) تنها مرکز فوق تخصصی گوش، حلق و بینی و سر و گردن و چشم در استان گیلان ، در سال 1380 هجری خورشیدی با 105 تخت مصوب به بهره برداری رسید و هم اکنون با 62 تخت فعال و 98 تخت موجود با بخش های ENT، چشم ، ICU و اورژانس در حال ارائه خدمت به بیماران می باشد.

این مرکز همچنین دارای واحد های پاراکلینیک اپتومتری (بینایی سنجی-تجویزلنز-پریمتری)، واحدلیزر (Aاسکن، Bاسکن،آنژیوگرافی،اسپکولار ،فتو اسلیت ،فوندوس فتوگرافی،EOG ،VEP ،UBM ،ERG ،پنتاکم، پاکیمتری)،ادیومتری(شنوایی سنجی،تیمپانومتری،ABR،OAE)،گفتاردرمانی(اسپیرومتری،رینومانومتری،ویدئولارنگوسکوپی)، درمانگاه آلرژی و سرگیجه، آندوسکوپی، درمانگاه گوش و درمانگاه داروشناسی بالینی می باشد.

آخرین بروز رسانی : 16 خرداد 1401